BLOG

Elektrik Tedarikçisi Değiştirmek Dört adımda yeni elektrik şirketine geçin. Elektrik tedarikçisi değiştirmek, mevcut elektrik tesisatı ve kullanıcısı üzerine yapılan satış sözleşmesi sonlandırılmadan, aynı tesisat ve isimle sözleşmeyi başka bir tedarikçiye taşımak anlamına gelir. Elektrik satış şirketini (tedarikçisini) seçme hakkı, elektrik piyasasının rekabete açılması sürecinin bir sonucudur. Serbest tüketici limitini geçen tüm tüketiciler elektrik tedarikçisini değiştirebilir. Bu yazıda, tedarikçi değiştirme işlemlerini dört adımda özetledik.

Devamı

TEDAŞ 10 kW ve altı için, güneşten elektrik üretimine yönelik tip proje dosyasını yayınladı. Dosyada, en fazla 10kW kurulu güçteki güneş enerjisi sistemlerinin nasıl olması gerektiğine dair teknik bilgiler paylaşılıyor.

Devamı

Enerji Santralleri

19 Tem 2018

Hayatımızda gün geçtikçe çok daha önemli bir konuma gelen enerjinin kesintisiz, kısıntısız, güvenilir, sürdürülebilir, kaliteli, çevre dostu ve her an için emre amade bir şekilde tüketicilere sunulması için enerji santralları enerji altyapılarının kalbi konumundadır.

Devamı

Enerji Ticareti

19 Tem 2018

Enerji ticareti, boyutu açısından değerlendirildiğinde en yüksek işlemler hacmine sahip bir konudur. Ülkemizde de 2017 yılı verilerine göre en yüksek işlem hacmine sahip iki şirket de Tüpraş ve EPİAŞ olarak enerji şirketleridir.

Devamı

Enerji Tedariği

19 Tem 2018

Enerji dünyasındaki her bir kaynak veya emtia için değişik bir piyasa yapısı ve dinamizmleri bulunmaktadır. Buna dair de tüketiciler ihtiyaç duydukları enerji kaynaklarına ulaşabilmek için sadece fiyat odaklı değil, zamanında teslimat, süreklilik, güvenilirlik, emre amadelik ve standart bir kalite gibi unsurları da göz önünde tutmalıdır.

Devamı

Uygun Elektrik

17 Tem 2018

Uygun elektik temini için online olarak talep ettiğiniz miktar için yine online verilen teklifleri toplayıp, fiyat ve teklif karşılaştırmalarını yapabilir ve seçtiğiniz tedarikçi ile yine online sözleşme yapabilirsiniz. Tüm bu işlemleri bir kaç adımda tamamlayabilir ve vakitten de kazanırsınız.

Devamı

Elektrik Maliyeti

13 Tem 2018

Yaşam kalitemizi artıran birçok teknolojik ürünü elektrik olmadan kullanamıyoruz. Gerek evlerde gerekse de iş yerlerinde kullanmış olduğumuz elektrik kullanıma göre farklılıklar göstermekte ve fatura tutarları da değişmektedir. Artan elektrik kullanımı elektrik maliyetini ciddi anlamda artırmakta ve faturaların kabarık gelmesine neden olmaktadır.

Devamı

Enerji maliyeti yönetimi işi bir zincir gibidir ve zincirin sadece bir halkasını zamanın sadece belli bir aralığında çok sağlam yapmanız ileri enerji piyasalarında pek bir şey ifade etmemektedir. Tam da bu noktada, asıl faaliyet alanı enerji veya elektrik üretimi olmayan bir kurum veya kişi, böyle bir mekanizmayı her daim izlemek, kontrol altında tutabilmek, tahminlerde veya öngörüde bulunmak gibi bir imkanı olmayabilir, olsa da kendi zaman yönetimi açısından işin bu kısmına aşırı konsantre olmak mantıklı ve karlı olmayabilir.

Devamı

Günümüz dünyasında, gerek de-regüle enerji piyasalarından kaynaklı, gerek rüzgar ve güneş gibi hava koşullarından kaynaklı olarak tahminlemelerdeki hızlı sapmalar, gerekse de sayıları artık ülkemizde bile milyonu bulmakta olan üreten tüketicilerin hızla artmasında kaynaklı olarak arz tarafının tahminlemeleri de öyle bilindiği gibi kolay olmamaktadır.

Devamı

Üreten Tüketiciler

04 Tem 2018

Üreten tüketiciler (yeni adıyla “prosumers”) kavramı, özellikle de konut kullanıcıları için elektrik fiyatlarının çok yüksek olduğu Danimarka, Belçika ve Almanya gibi ülkelerde bir hayli yüksek oranda bir potansiyel kazandı.

Devamı